Kuchyňská prkýnka

ořechové prkýnko z masivu
autor: Radka rubrika: Blog

Kuchyňská prkýnka

 

To se tak jednou stalo, že nám v dílně zbylo více dřeva než obvykle. Jednalo se o odřezky nejrůznějších tvarů a velikostí. A tak nás napadlo, že vyrobíme kuchyňská prkýnka. Vyrobili jsme první várku, po které se jenom zaprášilo. K jasanu a buku jsme tak přidali ještě ořech, naší oblíbenou dřevinu. Ořechové dřevo má krásnou kresbu a je přirozeně tmavé a velmi tvrdé. Je tak jako stvořené na výrobu kuchyňských prkýnek.

Ač se to nezdá, výroba kuchyňských prkýnek je náročný proces. Každé prkýnko po vyřezání do jeho tvaru a vybroušení namáčíme vodou, následně necháváme vyschnout a znovu přebrousíme. Tento postup opakujeme minimálně dvakrát. Díky této technice můžeme dosáhnout výjimečně hladkého povrchu. Nakonec prkýnka ošetříme lněným olejem v několika vrstvách. Každou vrstvu necháváme zaschnout několik dní. Celý proces výroby jednoho prkýnka tak trvá i déle než měsíc.

Díky neopakovatelné struktuře dřeva je každé prkýnko originál. Prkýnka se dají použít jak na servírování jídla, tak na klasické krájení. Jsou téměř nezničitelné a při troše péče Vám vydrží krásné mnoho let.

dřevěná prkýnka